سایز متن   /

دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: از اول مهرماه صدور روادید زائران اربعین حسینی در دفاتر ۱۲ گانه در سراسر کشور آغاز می شود.

به گزارش استادنیوز,مجید آقابابایی دبیر ستاد مرکزی اربعین در مراسم آغاز رسمی صدور ویزای عراق برای زائران مراسم اربعین حسینی، که امروز دوشنبه (۲۰ شهریورماه) در محل سفارت عراق برگزار شد، گفت: این لحظه ها ماحصل یکسال تفاهم، همکاری و نشست مشترک ایران‌ و عراق است که این هماهنگی در قالب یادداشت تفاهم همکاری با امضای وزرای دو کشور به پایان رسید.

وی افزود: بنده و سفیر عراق در ایران به صورت لحظه‌ای در صورت نیاز نشست مشترک برگزار می‌کنیم تا فرایند اعزام زائران را مورد بررسی قرار دهیم، البته در دو سال گذشته همکاری مشترکی با یکدیگر داشتیم و نحوه اعزام زائران از مرزهای مشترک شکل مناسبی به خود گرفته است.

دبیر ستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال نسبت به سال گذشته نحوه ساماندهی در اعزام، حضور زائران در عراق و عبور آنها از مرزها بهبود پیدا کرده و همچنین آگاهی نسبی در جامعه درباره قوانین و مقررات شکل بهتری گرفته است.

آقابابایی اظهار کرد: ۵۹ روز تا اربعین باقیمانده است اما ۲۰ روز پیش از این مراسم زائران می‌توانند با ارائه روادید از کشور خارج شوند.

دبیر ستاد مرکزی گفت: در جهت تسهیل زائران تقسیم‌نامه استانی شکل گرفته و مشخص شده است که هر زائری از کدام استان می‌تواند از کشور خارج شود، بر این اساس اوایل هفته آینده اسامی استان‌هایی که از هر یک از مرزهای زمینی عبور می‌کنند منتشر می‌شود.

وی درباه اتباع کشورهای ثالث توضیحاتی ارائه داد و گفت: اتباع کشورهای دیگری که در ایران با گذرنامه حضور دارند باید از کنسولگری‌ خود ویزا دریافت کنند. لازم به یادآوری است که سفارت عراق یا دفاتر ۱۲گانه برای افراد روادیدی صادر نمی‌کنند.

آقابابایی متذکر شد: اتباع کشور عراق که با استفاده از کارت معتبر در ایران حضور دارند می‌توانند با مراجعه به دفاتر اتباع در استانداری‌ها برای صدور ویزا ثبت‌نام کنند، باید اعلام کنم از این گونه اتباع عراقی هزینه‌ای به عنوان حق روادید دریافت نخواهد شد.

دبیر ستاد مرکزی اضافه کرد: اتباع کشور افغان که به صورت مجاز در ایران هستند به نحو سال گذشته باید برای صدور ویزا اقدام کنند، این گونه اتباع که دارای کارت شناسایی هویت‌دار و اقامت هستند می‌توانند از روز شنبه با مراجعه به دفاتر کفالت، ثبت‌نام کنند.

وی تصریح کرد: اتباع افغان بعد از ثبت‌نام دفترچه‌ای از نیروی‌انتظامی دریافت می‌کنند که ویزای صادره از سوی کنسولگری‌ها و دفاتر صدور ویزا بر روی دفترچه‌های اتباع صادر می‌شود، البته هزینه روادید و بیمه این افراد مثل هزینه روادید جمهوری اسلامی ایران است و تفاوتی با آن ندارد.

آقابابایی گفت: اتباع کشورمان از زمان اخذ ویزای اربعین به مدت سه ماه اجازه خروج از کشور خواهند داشت. بر اساس این ویزا مدت ماندگاری در خاک عراق نیز ۳۰ روز خواهد بود. مبلغ روادیدی که به دفاتر پرداخت می‌شود ریالی است و نیازی به تهیه ارز نیست چرا که بانک مرکزی مسئولیت تبدیل ارز را بر عهده داشته و خواهد داشت.

دبیر ستاد مرکزی افزود: دفاتر ۱۲‌گانه در ۱۲ شهر از اوایل مهر‌ماه فعالیت خود را برای صدور ویزا انجام می‌دهند و هم‌وطنان ما می‌توانند برای اخذ ویزا اقدام کنند.

در ادامه این نشست «راجح صابر عبود الموسوی» سفیر عراق اظهار کرد: این نشست رسانه‌ای مختص بررسی‌ به مسئله حضور ویزای اربعین است.

سفیر عراق افزود: برای ایران پیروزی و سربلندی بیشتری آرزو دارم و باید بدانیم که دست به کار تاریخی همسان و هم‌ترازی زدیم که در راستای اهمیت تاریخی این رخداد و روابط حسنه با ایران و عراق باید تصمیمات شجاعانه‌ای اتخاذ شود.

صابر الموسوی ادامه داد: راحتی سفر میان ایران و عراق و ورود میلیون‌ها زائر به عراق سنبلی میان دو کشور محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: می‌توانیم با نگاهی به تعداد زائران به میزان توسعه روابط میان ایران و عراق پی ببریم.

روابط ایران و عراق روز‌ به‌ روز عمیق‌تر می‌شود

سفیر عراق با بیان اینکه سال گذشته بیش از دو میلیون نفر به عراق سفر کردند، اضافه کرد: این آمار نشان خوبی برای توسعه روابط ایران و عراق است، اگر برخی درباره رابطه ما با ایران سوال کنند بنده اعلام می‌کنم روز‌ به‌ روز این همکاری و نزدیکی عمیق‌تر می‌شود، روابط ما با ایران گرم و چشم‌گیر است.

وی یادآور شد:  هر زمان با مسئولان ایرانی برای بررسی به گذرگاه‌های مرزی می‌رفتیم از حضور زائران احساس آرامش می‌کردیم.

صابر الموسوی یادآور شد: حدود ۲۷ روز پیش یادداشت تفاهم نیز میان ایران و عراق به امضا رسید، این یادداشت تفاهم از دوم سپتامبر اجرایی شد، همچنین دو روز بعد از اجرا صدور ویزا برای زائران را آغاز کردیم.

سفیر عراق متذکر شد: براساس توافق ایران‌ و عراق مقرر شد ۱۲ دفتر در کنار ۴ دفتر دیگر فعالیت خود را برای صدور ویزای اربعین آغاز کرده‌اند. اکنون سفارت و کنسولگری عراق در ایران اقدامات لازم برای صدور ویزا را آغاز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه قیمت صدور ویزا اربعین ۴۰ دلار است، گفت: باتوجه به روابط ایران و عراق در تلاشیم هیچ ایرانی بدون اخذ ویزا از کشور ایران خارج نشود، بر این اساس از زائران ایرانی درخواست می‌کنم به شایعه‌ها توجه نکنند چراکه بدون داشتن ویزا امکان خروج وجود نخواهند داشت.

صابر الموسوی اظهار کرد: در صورت نیاز حتی در روزهای تعطیل دفاتر را برای صدور ویزا و روادید باز نگه‌ می‌داریم، همچنین ساختاری برای افغان‌های مقیم ایران در نظر گرفتیم تا همچون سال گذشته بتوانند در مراسم اربعین شرکت کنند.

ویخاطر نشان کرد: از دبیر ستاد مرکز اربعینی برای اجازه دادن به بازگشت عراقی‌هایی که دارایی کارت سفید هستند تشکر می‌کنم؛ همچنین باید اعلام کنم همکاری گسترده‌ای میان دو کشور برای گشودن دفاتر صدور روادید وجود دارد.

سفیر عراق تاکید کرد: همچون سال گذشته موضوع بیمه زائران را بررسی کردیم و درباره نحوه به کارگیری آن دو کشور به توافق رسیدند، البته صدور ویزا و حضور زائران نسبت به سال گذشته تسهیل می‌شود و هیچ مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

صابر الموسوی اضافه کرد: کمیسیون عالی بین دو کشور تشکیل شده که در عراق و ایران جلسه تشکیل می‌دهد و به بررسی مشکلات احتمالی می‌پردازد، کمیته عراقی و ستاد ایرانی در هر لحظه از شبانه‌روز در هر نقطه‌ای مسائل پیش‌آمده را پیگیری می‌کند.

وی تاکید کرد: با وجود اینکه آمادگی‌های کاملی در چهار پایانه مرزی ایران، چزابه، شلمچه، مهران و خسروی دیده شده است اما بازدیدهایی از این مناطق خواهیم داشت، همچنین گذرگاه اختصاص یافته برای هرگروه از زائران را به تفکیک استان‌های اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

سفیر عراق در ایران درباره صدور ویزا برای سوری‌های مقیم ایران اظهار کرد: کسانی که در ایران اقامت دارند می‌توانند ویزا دریافت کنند اما اتباع سوریه و بنگلادش شامل این قانون نمی‌شوند و در این باره منتظر تصمیم وزارت خارجه عراق هستیم.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
پنگوئن های قطب: کبوتر با کبوتر، نتانیاهو با کفتار!
هراس نتانیاهو از خرمشهر/ نیوزویک: ایران با رونمایی از موشک جدید به صورت ترامپ و اسرائیل سیلی زد
پنگوئن های قطب: کبوتر با کبوتر، نتانیاهو با کفتار!
ترامپ ، تایتانیک و توهم صلح جهانی

آرشیو گزارش تصویری
آئین معارفه شهردار منتخب کلانشهر کرج دکتر اصغر نصیری
مراسم سی و هشتمین سالگرد درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی
سفر ظریف به سوچی روسیه
دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر

آرشیو