امروز پنج شنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۶ برابر با Thursday, 30 March , 2017

سایز متن   /

سیاوش مهرآیین(کارشناس خودرو)- کسی می‌گفت: «قبلاً یک تویوتا کمری داشتم, وضعیتم به هم خورد مجبور شدم تویوتا را بفروشم و از نردبان قیمت خودروها پایین بیایم تا اینکه رسیدم به پله اول و ارزان‌ترین خودروی ایرانی یعنی «پراید» خریدم. پراید‌سواری من با اتفاقات جالبی همراه بود، خودروها کمتر حق تقدم من را رعایت می‌کردند. من […]

سیاوش مهرآیین(کارشناس خودرو)- کسی می‌گفت: «قبلاً یک تویوتا کمری داشتم, وضعیتم به هم خورد مجبور شدم تویوتا را بفروشم و از نردبان قیمت خودروها پایین بیایم تا اینکه رسیدم به پله اول و ارزان‌ترین خودروی ایرانی یعنی «پراید» خریدم. پراید‌سواری من با اتفاقات جالبی همراه بود، خودروها کمتر حق تقدم من را رعایت می‌کردند. من تنها خودروام را عوض کرده بودم اما وضعیت رانندگی برایم طوری شده بود که گویی سرزمین‌ام را عوض کرده‌ام. بعد از چند روز من هم شدم مثل بقیه؛ فهمیدم دیگر نمی‌توانم به همان شیوه قبلی رانندگی کنم. انگار کسی من را مجبور می‌کرد که سبک و سیاق رانندگی‌ام را عوض کنم.»
این خاطره‌ را از دوستی شنیدم و مبنایی شد برای کنکاش بیشترم در این مورد؛ آیا واقعاً رابطه معناداری بین تخلفات رانندگی و نوع خودروی افراد وجود دارد؟ به عبارت دیگر خودروها سوار ما هستند یا ما سوار خودروها؟ و آیا چنین مشکلاتی فقط مربوط به جامعه ما می‌شود یا آنکه در سایر ممالک هم وضع به همین گونه است؟
ابتدا باید بگوییم که تخلفات رانندگی هر نوع رفتاری است که قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را نقض می‌کند اگر چه در تخلفات رانندگی چهار عامل: انسان، جاده، محیط و وسیله نقلیه نقش دارند اما در تبیین تخلف رانندگی معمولاً بر نقش عامل انسانی به دلیل توانایی در اختیار گرفتن جاده و وسیله نقلیه تاکید می‌گردد. با توجه به گزارش سازمان بهداشت جهانی مبنی بر اینکه سالانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نتیجه تخلفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند؛ بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون نفر مصدوم می‌شوند و چیزی حدود ۶۰۰ میلیارد دلار خسارت مالی به بار می‌آورد. به نظر می‌رسد که موضوع تخلفات رانندگی یکی از مسائل اجتماعی مهم در تمام دنیا و به ویژه کشورهای در حال توسعه است.
در سال ۸۹ طی تحقیقی که توسط دکتر سیروس احمدی استادیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه یاسوج صورت گرفت نتایج جالبی به دست آمد که می‌توان از آن برای یافتن پاسخ مناسبی برای این سوال که آیا رابطه معناداری بین نوع خودرو و تخلف رانندگی وجود دارد؟ استفاده کرد. نتایج این تحقیق به ما نشان می‌دهد که: «بین نوع خودرو و میانگین تخلف رانندگی، عدم کنترل فنی خودرو و عدم رعایت قواعد رانندگی تفاوت معناداری وجود ندارد و خودروهای مختلف به لحاظ تخلف رانندگی، عدم کنترل فنی و عدم رعایت قواعد رانندگی وضعیت مشابهی دارند.» به عبارت دیگر تا اینجای کار از یافته‌های این تحقیق می‌توانیم چنین استباط کنیم که «ما سوار خودروها هستیم» اما همین تحقیق نتیجه دیگری هم داشته است. دکتر احمدی معتقد است: «اما بین نوع خودرو و عدم هوشیاری در هنگام رانندگی تفاوت معناداری وجود دارد و خودروهای مختلف به لحاظ عدم هوشیاری راننده در هنگام رانندگی با یکدیگر متفاوت هستند» این یعنی اینکه وقتی خودروی ما عوض می‌شود سطح هوشیاری رانندگی ما هم عوض می‌شود.
شاید یک بخش مهم مربوط با این باشد که هر چقدر انسان هزینه بیشتری برای به دست آرودن چیزی صرف کند به همان میزان هم در استفاده از آن چیز حساس می‌شود. مثلا فرض کنید که شما دو جفت کفش دارید، یکی از آنها را بسیار گران خریده‌اید و دیگری را ارزان، آیا موقع استفاده از این دو نوع کفش به یک صورت رفتار می‌کنید؟ اگر بخواهیم نتایج این تحقیق را تعمیم دهیم باید بگوییم که خیر؛ سطح هوشیاری ما در زمانی که کفش ارزان قیمت را به پا داریم کمتر از زمانی است که کفش گران قیمت را پوشیده‌ایم! همین تفاوت سطح هوشیاری است که بر میزان تخلفات ما تاثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر در زمانی که نوع خودروی ما عوض می‌شود، سطح هوشیاری ما نیز عوض می‌شود و با این تغییر ممکن است دیگر خودروها ما را برانند نه ما خودروها را.

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
فیلم/چوب مدرک، لای چرخ صنعت
فیلم/دلایل اصلی اجرایی‌ نشدن اقتصاد مقاومتی
فیلم/عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی زمینه را برای قاچاق کالا هموارتر کرد
فیلم/ دگرباشی سیاسی از زبان سیدمهدی حسینی تحلیلگر مسائل سیاسی و راهبردی

آرشیو کاریکاتور
تمدید ماموریت عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران
آسیبهای فضای‌مجازی برای دانش‌آموزان
خروس سال ۹۶ تخم طلا خواهد گذاشت!
کاریکاتور توهین آمیز قطری‌ها درباره تیم ملی

آرشیو گزارش تصویری
۲۲بهمن از نگاه استادنیوز
هدف پنهان ترامپ از صدور فرمان ضد مهاجرتی چیست؟
تأکید رهبر انقلاب بر گنجاندن «پیام» در نوحه ها
بشارت رشد ۴٫۵ درصدی و خطر تداوم معضلات نظام بانکی

آرشیو