مشاهده مطلب

      ۰۵ شهریور ۱۳۹۷      ۰             293091      آخرین اخبار, اخبار استانها, اخبار ویژه   Print This Post
به این خبر امتیاز دهید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، شاپور رجایی افزود برداشتهای بی رویه از سفره های زیرزمینی دشت‌های استان را با پدیده فرونشست روبه رو کرده است.

وی یادآورشد به تازگی شواهدی از فرونشست در دشت های طلحه، فاریاب و کلمه شهرستان دشتستان استان بوشهر مشاهده شده و برای بررسی دقیق تر این موضوع به سازمان زمینی شناسی کشور منعکس شده است.
مدیرعامل شرکت سهامی آی منطقه ای استان بوشهر حاصل برداشتهای بی رویه از منابع آب زیر زمینی را تاراج رفتن منابع، حفر هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز، ۱۴۰میلیون مترمکعب برداشت مازاد از منابع زیر زمینی، نبود برنامه ریزی عالمانه روی مصرف کننده های اصلی عنوان کرد.

رجایی بیان کرد با توجه به شرایط تغییر اقلیم، خشکسالی های پی در پی به جای اینکه بهره وری مصرف آب را افزایش دهیم تلاش ما به سمت افزایش مصرف آب بوده است.

وی یادآور شد با توجه به ظرفیت ۳۲ دشت استان بوشهر سالانه مجاز به برداشت ۳۱۰میلیون مترمکعب آب برای بخش کشاورزی و۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب برای صنعت است این درحالی است که امروز بیش از ۴۸۰ تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب برداشت می شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر گفت براین اساس مازاد برداشت از سفره های زیرزمینی این استان به بیش از ۱۴۰ میلیون مترمکعب می رسد و این اضافه برداشت باعث شده سالی یک متر سطح آبخوانها و کیفیت آب آنها کاهش یابد.

وی یادآور شد در زمان حاضر ۹۰ درصد آبخوان های موجود در استان شوری آنها به حدی رسیده که حتی برای بخش کشاورزی نیز باید با احتیاط از آن استفاده کرد.

رجایی اضافه کرد در زمان حاضر کسری مخزن آبخوان های استان بوشهر سالانه ۳۱ میلیون مترمکعب و کسری تجمعی بالغ بر۳۴۰ میلیون متر مکعب است که این برداشت ها باعث افت کیفی کیفی آبخوان ها و افزایش ای سی (شوری ) آب شده است.

رجایی مدیریت برداشت از آبخوان ها را برای احیا و به تعادل رساندن منابع آب زیر زمینی ضروری دانست و اضافه کرد: کاشت محصولات کم آب بر و سازگار با کم آبی، تغییر در روش های آبیاری، حرکت به سمت آبیاری مدرن و توقف کشت روباز از جمله راه های مدیریت برداشت از آبخوان است.

وی افزود: کنترل سطح زیرکشت، جلوگیری از انتقال غیرمجاز آب، اصلاح وتعدیل پروانه های بهره برداری از دیگر عوامل کمک کننده به احیا آبخوان هاست.

رجایی در خصوص چاههای غیرمجاز استان بوشهر گفت: در زمان حاضر هشت هزار حلقه چاه مجاز و پنج هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در این استان وجود دارد که وجود این چاههای غیرمجاز باعث برداشت بیش از توان طبیعی آبخوان ها شده است.

وی اضافه کرد برنامه ریزی نادرست در بخش آب در دهه های گذشته باعث شده تا به جای بهره وری در مصرف آب، تنها به سوی افزایش تولید گام برداریم.

رجایی در خصوص اهرم های نظارتی در خصوص پرکردن چاههای غیر مجاز گفت: با حساس شدن مردم بعنوان عوامل بازدارنده روند حفر چاههای غیرمجاز در این استان به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه پارسال ۱۱۰ حلقه چاه غیرمجاز پر شد و امسال نیز باید ۱۰۰ حلقه دیگر پر شود یادآور شد: تاکنون حکم قهری پرکردن ۴۸۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان بوشهر گرفته شده است.

رجایی افزود یکی از مهم ترین عوامل تشدید کننده این پدیده تغییر اقلیم است به طوری که در یک دهه گذشته شاهد کاهش ۲۰ درصدی بارندگی نسبت به میانگین ۳۰ساله هستیم.

وی اظهارداشت: میانگین بارندگی استان بوشهر در سی سال گذشته ۲۳۸ میلی متر است که این میزان در سال آبی جاری (۹۶-۹۷) به ۱۱۹ میلی متر کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر افزود پدیده تغییر اقلیم در کنار کاهش بارش ها، موجب افزایش یک درجه ای دما شده و این پدیده به طور جدی بر منابع آب سطحی اثرگذاری دارد.

وی اضافه کرد خشکیدن رودخانه های پرآبی چون باغان، دشت پلنگ و کاهش شدید آبدهی رودخانه های شاهپور و دالکی از جمله اثرات پدیده تغییر اقلیم است.

رجایی مدیریت ریسک را به عنوان استراتژی عبور از این پدیده عنوان کرد و افزود این استراتژی با نام سازگاری با کم آبی در وزارت نیرو مطرح و استان بوشهر نیز به عنوان یکی از استان های پیشرو، به تدوین برنامه جامع عملیاتی سازگاری با کم آبی پرداخته است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر در خصوص طرحهای توسعه ای آب گفت: در زمان حاضر پنج سد بزرگ شامل دالکی، دشت پلنگ، باغان، خائیز و باهوش با ۴۸۹ میلیون مترمکعب حجم مخزن در این استان دردست ساخت است.

وی افزود افزون براین ۱۲ سد مخزنی در حوزه های آبریز کوچک یا مستقل برای کنترل سیلاب و تامین آب شرب و کشاورزی در دست ساخت است.

رجایی اظهارداشت از این تعداد چهار سد تنگ ارم، آبپا، قیزقلعه و اخند با حجم ۸٫۶ و عملکرد سالانه ۱۳ میلیون مترمکعب با برآورد مالی ۶۱۰ میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا بیش از ۹۰ درصد در دست ساخت هستند.
وی بیان کرد با توجه به اینکه تا پایان سال ۹۶ تنها ۲۸۱میلیارد ریال از این اعتبار تامین شده سرعت بخشی در تکمیل و بهره برداری به موقع از آنها مستلزم تامین منابع مالی مورد نیاز می باشد.

رجایی اضافه کرد هشت سد کوچک با مجموع حجم مخزن ۳۱ میلیون مترمکعب در شهرستان های دشتستان، دشتی و جم نیز آماده ساخت هستند.

رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر نیز گفت خشک شدن بسیاری از نخیلات و تاثیر منفی بر کمیت و کیفیت خرما نتیجه کاهش نزولات آسمانی و تامین نشدن آب مورد نیاز بخش کشاورزی در این استان است.
اکبر اقبال مجرد افزود سد دالکی یکی از طرح های مهمی بود که همزمان با سفر استانی سال ۹۳ رییس جمهوری به بوشهر توسط وزیر وقت نیرو عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد و در خبرها پروسه زمان بندی اجرای آن پنج سال اعلام شد اما روند ساخت آن به کندی پیش می رود.

وی بااشاره به اینکه یکی از محورهای توسعه ای استان بوشهر نیز بخش کشاورزی است یادآورشد در کنار تامین اعتبار برای سرعت بخشی در اجرای طرح های سد سازی باید الگوی کشت و نحوه آبیاری نیز در استان بوشهر تغییر کند.

اقبال مجرد اظهارداشت یکی از مولفه های اصلی اشتغال در برخی از شهرستان های استان از جمله دشتستان، دشتی و تنگستان کشاورزی است برهمین اساس مسوولان باید با انجام اقدام های مناسب زمینه بهره وری و تثبیت اشتغال مردم را فراهم کنند.

وی ادامه داد تصویب طرح تحول کشاورزی دشتستان با اعتبار بیش از ۱۶هزار میلیارد ریال بعنوان یکی از مهمترین طرح های اقتصاد مقاومتی کشور که با هدف افزایش راندمان آبیاری از ۴۰درصد به ۸۰درصد در شبکه آبیاری و زهکشی نخیلات در دولت یازدهم انجام شد نوید بخش برون رفت از وضعیت موجود است که نیازمند پیگیری بین بخشی و تأمین اعتبار است .

 

انتهای پیام //

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 

روزنامه آلمانی «زوددویچه» ضمن عذرخواهی برای انتشار کاریکاتوری درباره «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل،«دیتر هانیچ» کاریکاتوریست مزبور را هم اخراج کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان،این کاریکاتور که در نسخه روز سه‌شنبه منتشر شد باعث شد که اتهام یهودستیزی متوجه روزنامه و طراح شود. زوددویچه در واکنش به این اتهام اعلام کرد که این کاریکاتور یک اشتباه بوده است.

در این کاریکاتور نتانیاهو در حالی دیده می‌شد که برنده مسابقه « یورو ویژن ۲۰۱۸ » شده است و در عین حال موشکی که بر روی آن علامت ستاره داوود وجود دارد را در دست دارد و می‌گوید: «سال آینده در اورشلیم (بیت‌المقدس)» همچنین در عبارت Eurovision هم  به جای حرف v از ستاره داوود استفاده شده است.

این کاریکاتور یک روز پس از تظاهرات فلسطینیان در مرز غزه منتشر شد.تظاهرات فلسطینیان در سالگرد روز نکبت (سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی) و در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس برگزار شد. در این تظاهرات، بیش از ۶۰ غیرنظامی فلسطینی به وسیله نیروهای اسرائیلی شهید و شمار زیادی هم زخمی شدند.