مشاهده مطلب

      ۱۸ شهریور ۱۳۹۷      ۰             293378      آخرین اخبار, اجتماعی, اخبار استانها, اخبار ویژه   Print This Post
به این خبر امتیاز دهید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، محمدرضا داودآبادی فراهانی در رابطه با وضعیت دانشجویان بازداشتی گفت از ۱۴ دانشجوی بازداشتی این وزارتخانه پرونده ۶ نفر از دانشجویان در مرحله بازپرسی مختومه شده، هنوز به پرونده ۶ نفر دیگر رسیدگی نشده ولی به پرونده دو نفر رسیدگی شده است.

وی گفت حکم یکی از دانشجویان بازداشتی حضور در نماز جمعه به مدت دو سال در هر دو هفته یکبار است و یک نفر نیز در بندرعباس به حبس محکوم شده و چند روز پیش متوجه شدم که مجازات تعیین شده حبس و ۴۰ ضربه شلاق است.

معاون فرهنگی وزیر بهداشت افزود من تاکنون هیچ گونه اظهارنظر ارزشی درباره حکم آن قاضی که دانشجو را به رفتن به نماز جمعه محکوم کرده نکرده ام ولی اکنون اعلام می کنم که دست آن قاضی را می بوسم که به دانشجوی وزارت بهداشت گفته که به نماز جمعه برود در حالی که قاضی دیگر در بندرعباس، دانشجوی سال پنجم رشته پزشکی را به ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: ترجیح می‌دهم به جای دانشجویانی باید به زندان بروند و در کنار کلاهبرداران، قاتلان و قاچاقچیان مواد مخدر باشند، به نماز جمعه بروند.

وی افزود: وقتی در جرائم موضوع تنبیه مجرم مطرح می‌شود، گاهی احکامی صادر می‌شود تا آن فرد آگاه و متنبه شود و نماز جمعه نیز یکی از جاهایی است که انسان متنبه و آگاه می شود.

فراهانی گفت: فکر نمی کردم اعلام این خبر بازتاب زیادی داشته باشد ولی احساس کردم که شاید هجمه ای به آن قاضی شود. اکنون خوشحالم چنین حکمی برای این دانشجو نسبت به دانشجوی بندرعباسی صادر شده هر چند این احکام، بدوی و قابل تجدیدنظر است.

وی افزود: نماز جمعه جنبه عبادی- سیاسی دارد ولی نباید به محلی برای بازی های سیاسی و استفاده جناحی تبدیل شود قرار است در نماز جمعه مسائل جهان اسلام و کشور مطرح شود و بینش مردم افزایش یابد و اگر چنین باشد این قاضی به نظر من اشتباه نکرده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: جرم و مجازات باید متناسب با هم باشد و مجرم متناسب به جرم خود مجازات شود و تنبیه باید باعث تغییر رفتار مجرم شود. اگر من قاضی بودم برای همه دانشجویان (مجرم) حکم صادر می کردم تا یک بسته مطالعاتی شامل کتاب هایی مانند تاریخ مشروطه، تاریخ دوران پهلوی را مطالعه کنند تا آگاه شوند.

وی افزود: اگر قاضی می‌گفت خاطرات فردوست یا علم یا خاطرات سفیر آمریکا در ایران را بخوانند، این دانشجویان آگاه می شدند ولی چون اطلاعاتی ندارند، شعارهای ساختارشکنانه می‌دهند در حالی که باید بدانند در سابقه تاریخی این کشور چه حکومت ها و چه خفقانی در دوره پهلوی بوده است و اگر تنببه را به عنوان مجازات و به معنای آگاهی و بیدارشدن بدانیم این قاضی تصور کرده که بینش این شخص در نماز جمعه افزایش پیدا می کند.

فراهانی اضافه کرد: شبیه به این حکم نیز قبلا از سوی برخی قضات صادر شده است. مثلا در مواردی گفته شده که محکوم کتاب بخواند یا به افرادی آموزش دهد یا در مناطق محروم به ویزیت رایگان بیماران بپردازد و پزشکان با افتخار این کار را انجام می دهند.

وی تاکید کرد: در زمان جنگ که هاشمی رفسنجانی پشت تریبون نماز جمعه قرار می‌گرفت، شاید ده ها میلیون نفر در کشور نماز جمعه را شب از تلویزیون تماشا می‌کردند. چون تحلیل ها و اطلاع رسانی و بحث های ارزشمندی مطرح می شد و مردم با انگیزه خطبه های نماز جمعه را پیگیری می‌کردند. در زمان جنگ که بنده کمتر از ۱۵ سال داشتم با اینکه ساکن مشهد بودم ولی همواره نماز جمعه تهران را شب ها از تلویزیون دنبال می کردم.

انتهای خبر//

 

منبع، ایرنا

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 

روزنامه آلمانی «زوددویچه» ضمن عذرخواهی برای انتشار کاریکاتوری درباره «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل،«دیتر هانیچ» کاریکاتوریست مزبور را هم اخراج کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان،این کاریکاتور که در نسخه روز سه‌شنبه منتشر شد باعث شد که اتهام یهودستیزی متوجه روزنامه و طراح شود. زوددویچه در واکنش به این اتهام اعلام کرد که این کاریکاتور یک اشتباه بوده است.

در این کاریکاتور نتانیاهو در حالی دیده می‌شد که برنده مسابقه « یورو ویژن ۲۰۱۸ » شده است و در عین حال موشکی که بر روی آن علامت ستاره داوود وجود دارد را در دست دارد و می‌گوید: «سال آینده در اورشلیم (بیت‌المقدس)» همچنین در عبارت Eurovision هم  به جای حرف v از ستاره داوود استفاده شده است.

این کاریکاتور یک روز پس از تظاهرات فلسطینیان در مرز غزه منتشر شد.تظاهرات فلسطینیان در سالگرد روز نکبت (سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی) و در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس برگزار شد. در این تظاهرات، بیش از ۶۰ غیرنظامی فلسطینی به وسیله نیروهای اسرائیلی شهید و شمار زیادی هم زخمی شدند.