مشاهده مطلب

      ۲۱ شهریور ۱۳۹۷      ۰             293399      آخرین اخبار, اسلاید, دانشگاه ها, علمی-تخصصی   Print This Post
به این خبر امتیاز دهید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، حسین سلیمی  در پاسخ به سؤالی درباره کمک دانشگاه‌ها و روابط بین‌المللی آنها به وضعیت کشور، گفت: فعالیت‌های دانشگاهی یکی از حوزه‌هایی است که موجب افزایش قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران بوده و مورد استقبال جامعه بین‌المللی قرار دارد.

وی افزود: اگر تولیدات علمی دانشگاه‌ها و اندیشه جاری در آنجا را یکی از دستاوردها و ویژگی‌هایی بدانیم که مورد استقبال جامعه بین‌المللی قرار گرفته قطعا اغراق نکرده‌ایم، البته ممکن است در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی مشکلاتی در مبادلات داشته باشیم در حالی که در عرصه مبادلات دانشگاهی با توجه به شدت اقبال خارجی‌ها به دانشگاه‌های ایران چنین مشکلی وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد:‌ دانشگاه‌های خارجی از اساتید ایرانی می‌خواهند در کارگاه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی مشترک و در تبادلات علمی حضور داشته باشند، ضمن اینکه از دانشجویان ایرانی برای همکاری های بیشتر استقبال فراوانی صورت می‌گیرد تا کارهای مطالعاتی و پژوهشی مشترک انجام شود.

سلیمی تصریح کرد:‌ دانشگاه‌های اروپایی به شدت تمایل زیادی از خود برای گسترش همکاری‌های علمی با ایران نشان می‌دهند.

وی گفت:‌ متأسفانه برای توسعه همکاری‌های علمی و رایزنی دانشگاهی در عرصه بین‌الملل، برخی محدودیت‌های ارزی و مالی و برخی دیگر از محدودیت‌ها به ویژه در زمینه کسب مجوزهای لازم وجود دارد، در حالی که به نظر می‌رسد مبادلات علمی در عرصه خارجی می‌تواند مشکل‌گشای حوزه‌های دیگر باشد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در اجلاس شبکه دانشگاهی جاده ابریشم که ۳۰ دانشگاه آن را تأسیس کردند و هم‌اکنون ۱۰۰ عضو دارد، دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هیأت مدیره این شبکه انتخاب شده و رئیس حوزه دانشجویی هم با رأی بالای حاضرین که یکی از دانشجویان دکترای این دانشگاه است انتخاب شده است،‌ البته این نمادی از اقبال جامعه بین‌المللی به دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود.

سلیمی اظهار داشت: دانشگاه‌ها در برخی از مسائل کلان کشور می‌توانند زمینه‌ساز حل مشکلات شوند و با اینکه با برخی کشورهای منطقه مشکل داشته و استراتژی نظام و دولت ایران آن است که با آنها به تدریج مسائل اختلافی را حل کنیم، اما دانشگاه‌ها می‌توانند با آنها وارد گفت‌وگو شده و مسائل را به تدریج حل کنیم تا زمینه برای گفت‌وگوهای سیاسی و اقتصادی فراهم شود.

سلیمی افزود: این قابلیت و پتانسیل فوق‌العاده در روابط دانشگاهی ایران در عرصه بین‌الملل وجود دارد، ولی محدودیت‌های ارزی و مالی می تواند آن را کاملا مسدود کند، اما امیدواریم با نظر مساعد معاون اول رئیس‌جمهور و گشایش ایجاد شده بتوانیم این پتانسیل را فعال‌تر کنیم.

وی درباره تعداد تفاهم‌نامه‌های دانشگاه علامه طباطبایی با مراکز آموزش عالی خارجی گفت: بین ۶۵ تا ۷۰ تفاهم‌نامه بین دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه‌های خارجی وجود دارد که شامل برگزاری دوره‌های مشترک تا پروژه مشترک و مبادله استاد و دانشجو تا اجرای کنفرانس‌های مشترک علمی است.

انتهای خبر ///

منبع، فارس

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 

روزنامه آلمانی «زوددویچه» ضمن عذرخواهی برای انتشار کاریکاتوری درباره «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل،«دیتر هانیچ» کاریکاتوریست مزبور را هم اخراج کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان،این کاریکاتور که در نسخه روز سه‌شنبه منتشر شد باعث شد که اتهام یهودستیزی متوجه روزنامه و طراح شود. زوددویچه در واکنش به این اتهام اعلام کرد که این کاریکاتور یک اشتباه بوده است.

در این کاریکاتور نتانیاهو در حالی دیده می‌شد که برنده مسابقه « یورو ویژن ۲۰۱۸ » شده است و در عین حال موشکی که بر روی آن علامت ستاره داوود وجود دارد را در دست دارد و می‌گوید: «سال آینده در اورشلیم (بیت‌المقدس)» همچنین در عبارت Eurovision هم  به جای حرف v از ستاره داوود استفاده شده است.

این کاریکاتور یک روز پس از تظاهرات فلسطینیان در مرز غزه منتشر شد.تظاهرات فلسطینیان در سالگرد روز نکبت (سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی) و در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس برگزار شد. در این تظاهرات، بیش از ۶۰ غیرنظامی فلسطینی به وسیله نیروهای اسرائیلی شهید و شمار زیادی هم زخمی شدند.