سایز متن   /

عملکرد دولت در زمینه اقتصادی ضعیف بوده است.در بحث تورم که مطرح می شود مترها و مقیاس هایی که در جامعه مطرح می شود با سندهایی که در بانک مرکزی موجود است در مورد تورم سالانه مغایرت دارد.

محمد علی متفکر آزاد، استاد دانشگاه آذربایجان شرقی به تحلیل عملکرد اتصادی دولت پرداخت.

وی پیرامون عملکرد اقتصادی دولت یازدهم بیان کرد:
«ببینید عملکرد دولت ها را نباید با حجم کارها بلکه باید با میزان کارآیی اندازه گرفت و مقایسه کرد. این یعنی اینکه هیچ دولتی نیست که کار نکند، همه دولت ها کار می کنند منتهی مهم این است که با توجه به ظرفیت موجود جامعه این کارها که انجام شده چقدر بهینه بوده است و چقدر آن ظرفیت حداکثر بهره وری را داشته است و چقدر از این ظرفیت توانسته بهره بگیرد برای پیشبرد جامعه؟».

وی افزود:
«این اهداف شامل اهدافی است که در قانون اساسی است، اهدافی که در برنامه های پنج ساله است و همچنین اهدافی که در سند چشم اندازبیست ساله قرار دارد.حال دولت یازدهم چقدر توانسته از این ظرفیت موجود بیشترین استفاده را ببرد برای به دست آوردن بیشترین میل به هدف؟».
وی خاطر نشان کرد:

«همه دولت ها کار کردند اما این دولت چند درصد از کارهایی را که می شد انجام داد را عملی کرده است؟به این شکل می توان عملکرد دولت ها را اندازه گیری کرد».
دکتر متفکر آزاد هم چنین افزود:
«به نظرم با این مقدمه عملکرد دولت در زمینه اقتصادی ضعیف بوده است.در بحث تورم که مطرح می شود مترها و مقیاس هایی که در جامعه مطرح می شود با سندهایی که در بانک مرکزی موجود است در مورد تورم سالانه مغایرت دارد. هر وزیری که مصاحبه کرده است یک رقمی را برای تورم اعلام کرده در حالی که در اسناد بانک مرکزی عدد تورم مطرح شده با عدد مطرح شده از سوی وزیران متفاوت است».

وی در مورد رشد نرخ تورم گفت:
«نکته بعدی این است که این تورم چگونه مهار شده است؟آیا به طور طبیعی مهار شده است؟و یا با مکانیسم های اقتصادی کنترل شده است یا نه که این موضوع هم جای بحث دارد که در اینجا نمی شود موضوع را باز کرد؟ اما به چه بهایی این عدد تورم کنترل شده به دست آمده که موضوع بسیار مهمی است. یعنی آیا بیکاری را بیشترنکرده است؟این سوالاتی است که مطرح می شود.در حالی که دولت می توانست از بحث خروج از رکود شروع بکند وقتی که خروج از رکود را کلید می زد و شروع می کرد، خود به خود با عرضه کالا و اشتغال بیشتر تورم هم کاهش می کرد. به نظر می رسد که در انتخاب روش برای خروج از رکود تورمی، جنبه های سیاسی بر راهکارهای اقتصادی غلبه کرده است و لذا نتیجه خیلی خوبی حاصل نشد».

متفکر آزاد درخصوص مباحث اجتماعی و فرهنگی افزود:
«بنده به عنوان یک شهروند به نظرم با توجه به فرمایشات رهبری که مدام درباره مباحث فرهنگی و اجتماعی مطرح می کنند، دولت توفیق چندانی نداشته است و شاید برخی از اقدامات دولت باعث پس روی در زمینه فرهنگی و اجتماعی شده است. مثلاً رهبری می فرمایند: “که فضای مجازی را ساماندهی بکنید، فضای مجازی پرتگاهی برای جوانان ما شده است”. بعد رئیس جمهور در صحبت های انتخاباتی خود می گویند که ما فضای مجازی را امن می کنیم اما امنیتی نمی کنیم. خب این امن برای چه کسی است؟برای منِ استاد دانشگاه امن است. منِ استاد از فضای مجازی استفاده علمی می کنم. اما بحث امن بودن برای کسانی مطرح است که بخواهند کاری خلاف در فضای مجازی انجام دهند و گرنه برای کسانی که از فضای مجازی کار درست انجام می دهند این فضا همیشه امن است. این که امنیتی نمی کنیم یعنی چه؟یعنی این که ساماندهی نمی کنیم».

وی اضافه کرد:
«یا در مورد دیگری رهبری فرمودند که جوانان انقلابی در مباحث فرهنگی آتش به اختیار باشند و خودشان اقدام بکنند. این موضوع پیامش این است که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر سازمان های دولتی که در این زمینه کارمی کنند انتظارات را برآورده نکرده اند».

وی همچنین خاطر نشان کرد:
«دولت دوازدهم بایستی مطالباتی که مردم و مقام معظم رهبری در همان چهار سال اول دولت قبل داشته اند را در این دولت برآورده کند. یعنی معیشت مردم را در سرلوحه کار قرار بدهند و یا اشتغال را وهمچنین بحث های ساختاری اشتغال کار را در چارچوب اقتصاد مقاومتی ببیند و اشتغال مولد و اشتغال پایدار را در دستور کار قرار بدهد».

وی در پایان مصاحبه خود در مورد اشتغال خاطرنشان کرد:
«خود اشتغال مفهومی است که دریک سیستم تعریف می شود و دولت باید مرز تفکری خودش را با اقتصاد لیبرالیستی مشخص کند.ما می دانیم که اقتصاد لیبرالیستی با اقتصاد اسلامی یک سری تعارضات مبنایی دارد. دولت باید در ابتدای کار این را مشخص کند که به اقتصاد اسلامی معتقد است یا به اقتصاد لیبرالیستی؟»

انتهای پیام/

حسین سادات.

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
حذف کننده تیم فوتبال جوانان و امید در جام جهانی و مقدماتی آسیا!
شایسته‌سالاری یا ژن آقازادگی!
توزیع تریاک دولتی در راه است!
خدمت رسانی به مردم با پورشه کاین!

آرشیو گزارش تصویری
سومین کنگره حزب ندای ایرانیان
نشست خبری سخنگوی دولت
نشست خبری پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان مجلس
دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی با وزیر دفاع عراق

آرشیو