سایز متن   /

روز شنبه اعضای هیات اعزامی به عراق که شامل اعضای سندیکای آرد و روغن به سرپرستی آقای محمد مرتضوی، نمایندگان وزارت نیرو، راه‌آهن، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه، ستاد توسعه روابط با عراق و آقای چمن‌آرا از اتاق مشترک ایران و عراق می‌شدند، با آقای خسروتاج سرپرست هیات اعزامی نشست داشتند. در این جلسه مسائل و موضوعاتی که باید در این سفر در دستور کار قرار می‌گرفت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

آمادگی برای سفر به عراق

به گزارش استادنیوز ,پس از آن عازم شرکت نفت شدم تا با معاون امور بین‌الملل آن دیدار داشته باشم. در این جلسه نقطه ‌نظرات خود را درباره قرارداد گازی و سفر وزیر محترم نفت به عراق بیان و نقش آن در توسعه روابط بانکی و تجاری با عراق را تشریح کردم. سپس درباره نگرانی بخش خصوصی از ادامه همکاری در زمینه صادرات و واردات فراورده‌های نفتی با توجه حضور پررنگ شرکت‌های بین‌المللی بیان کردم. امیدوارم با همکاری بانک‌ها، بخش خصوصی کشور قادر به رقابت با شرکت‌های بین‌المللی و حذف نشدن از بازار بشوند.
شنبه شب هم با توجه به این که یازدهم دی ماه و شب اول ژانویه مصادف با سالروز تولدم است، خانواده جشن تولد مختصری را تدارک دیدند. ابتکار آنها در طراحی کیک تولدم بسیار جالب بود. کیک را به صورت یک بشکه نفت سفارش داده بودند که با حوزه کاری من هماهنگ بود.
موضوع مهم روز یکشنبه قطع گاز صادراتی ترکمنستان به ایران بود که در روزنوشت قبلی به آن اشاره و تاکید داشتم که نباید اجازه دهیم این اتفاق رخ دهد. متاسفانه این اتفاق افتاد و روزنامه‌ها و فضای مجازی بشدت درگیر این موضوع شده‌اند و دنبال مقصر می‌گردند. در چنین فضایی ابراز نظر کردن بسیار سخت شده و فضا غبار آلوده است و ترجیح می‌دهم سکوت کنم.
موافقت اتاق ایران از حمایت مادی و معنوی کنفرانس بین‌الملل نفت
یکشنبه عصر با هواپیمای «العراقیه» عازم عراق شدیم. در مسیر فرودگاه بودم که از اتاق ایران تماس گرفتند و موافقت اتاق ایران را با حمایت مادی و معنوی و حضور آقای شافعی در کنفرانس بین‌المللی نفت اعلام کردند. یقینا تشکل‌های پایین‌دستی بخش نفت و گاز از این خبر خرسند خواهند شد. وقتی به بغداد رسیدیم، در هتل «المنصور» مستقر شدیم. شب درباره اولویت‌های مربوط به مسائل بین ایران و عراق با سفیر ایران در عراق تبادل نظر کردیم. ایشان درباره قراداد صادرات برق و اتصال راه‌آهن ایران به عراق دیدگاه متفاوتی داشت، که شنیدن آن برای مسئولان خالی از لطف نیست.

با توجه به این که سفرنامه‌ عراق را در دست نگارش دارم، ترجیح می‌دهم از شرح جزییات این سفر در روزنوشت خودداری کنم، اما این سفر به نظر من حداقل پنج دستاورد داشت که عبارتند از:
۱- بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات ایران به مسئولان عراقی درباره لزوم قرارداد تعرفه ترجیحی بین دو کشور، یکسان‌سازی استانداردها، رفع موانع بانکی و گمرکی، ارتقای سطح روابط تجاری و صنعتی دو کشور
۲- تشکیل کارگروه مشترک بین بخش خصوصی و دولتی ایران و عراق برای توسعه روابط و رفع مشکلات بین دو کشور
۳- دعوت از معاون وزیر بازرگانی و مدیران شرکت‌های دولتی برای مبادلات تجاری و صدور کالاهایی نظیر مصالح ساختمانی، مواد غذایی و ماشین‌آلات صنعتی به عراق
۴- موافقت با استقرار دفتر اتاق مشترک ایران و عراق در محل اتاق بازرگانی بغداد
۵- آشنایی فعالان بخش آرد و روغن ایران با بازار عراق، پیگیری وصول مطالبات شرکت نیرو از وزارت برق عراق و همکاری بانکی بین دو کشور
متاسفانه فضای عراق همچنان بی‌ثبات و ناامن است و اختلافات داخلی در آن باعث شده دولت و مجلس قادر نباشند که بسیاری از وظایف و توافقات را اجرایی و عملیاتی کنند. بنابراین لازم است بازدیدهای منظمی از این کشور داشته باشیم.
این سفر بستر همراهی، همکاری و همفکری ستاد توسعه روابط ایران و عراق، سازمان توسعه و تجارت، وزارت امور خارجه و اتاق مشترک ایران و عراق را فراهم کرد که می‌تواند در توسعه روابط با عراق و رفع موانع موثر باشد.
در حالی که ما سالانه بدون احتساب زوار اربعین، حدود یک میلیون زائر به عراق اعزام می‌کنیم، سالانه دو و نیم میلیون عراقی برای تفریح، زیارت و توریسم درمانی به ایران سفر می‌کنند که درآمد خوبی از این طریق نصیب کشور می‌شود.
تمایل عراقی‌ها به سپرده‌گذاری در بانک‌های ایرانی
بانک‌های عراق برای سپرده‌گذاری مردم کارمزد یا سودی پرداخت نمی‌کنند. بنابراین عراقی‌ها ترجیح می‌دهند پس اندازهای خود را در بانک‌های ایرانی سپرده کنند. اگر عاقلانه رفتار کنیم می‌توانیم منابع زیادی را از این محل جذب کنیم.
باوجود این‌که ادعا می‌شد، قرارداد تعرفه ترجیحی عراق با کشور‌های عربی در پایان سال ٢٠١۶ به پایان می‌رسد و قرارداد سازمان استاندارد عراق با شرکت‌های بازرسی بین‌المللی برای سال ۲۰۱۷ تمدید نخواهد شد، ولی سرپرست وزارت بازرگانی عراق این موضوعات را تایید نکرد و بعید می‌دانم این اتفاق رخ دهد. ایشان ادعا داشت پایانه‌های مرزی این کشور از سه پایانه به بیست و سه پایانه افزایش پیدا کرده و استاندارد عراق قادر نیست کیفیت کالاهای وارداتی را به علت تنوع مرزها کنترل کند و مجبور است از شرکت‌های بین‌الملی کمک بگیرد.
از نکات جالب این است که عراقی‌ها اعتقاد دارند، ایران در سال‌ها ۲۰۱۴ حدود ۱۴ میلیارد دلار به این کشور صادرات داشته است. زیرا آنها با قیمت‌های خودشان کالاهای صادراتی مارا ارزیابی محاسبه می‌کنند وقیمت ها را به قیمتی معادل ۶٠ درصد بیش از قیمت پایه ایران محاسه میکنند و به همین دلیل صادرات ٨ میلیاردی ما برای آنها ١۴ میلیارد دلار ثبت شده است.
قرارداد صدور گاز، صدوربرق و خدمات فنی و مهندسی وصادرات کالا از مهم‌ترین زمینه های همکاری ایران و عراق هستند و بخش خصوصی ایران در کار کردن با عراق موفق‌تر از بخش های عمومی و دولتی عمل کرده است. باتوجه به سرد شدن روابط عراق با ترکیه و عربستان شانس توسعه روابط با عراق وجود دارد و می‌توانیم شریک تجاری اول آنها شویم.
سه‌شنبه شب با هواپیمای «ماهان» از نجف به تهران بازگشتم و چهارشنبه ظهر در دفتر نشستی با پرسنل درباره پیگیری کارها و شرکت در یک مناقصه داشتیم. سپس دیداری با دبیر انجمن مدیران و متخصصین داشتم و برای ادامه روند برگزاری جلسات این انجمن بحث و تبادل نظر کردیم.
در مجموع تلاش‌های هفته جاری در جهت توسعه روابط تجاری و اقتصادی با عراق به نحوی بود که فکر می‌کنم اگر همه اتاق‌های مشترک با همکاری همه ذی‌نفعان تلاش جدی کنند، قادر هستیم سهم خود را در بازار کشور‌های هدف افزایش دهیم.
از حاشیه‌های خوب هر سفری آشنایی و دوستی‌های جدید است. در این سفر اشنایی با نمایندگان وزارت‌خانه‌های نیرو، امور خارجه ،ستاد توسعه روابط با عراق ، بانک مرکزی و راه اهن حاصل شد که این دوستی‌ها می‌تواند در توسعه همکاری اتاق مشترک با این سازمان‌ها موثر باشد.
از اینکه پس از دو سال مجددا با آقای آل‌اسحاق همسفر شدیم و خاطرات سفرهای اتاق تهران برایم زنده شد نیز خوشحالم .

 

منبع:خبرانلاین

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد
ارتشاء، روابط غیراصولی و رانت، سه بحران اساسی انتخابات شورای شهر

آرشیو کاریکاتور
هراس نتانیاهو از خرمشهر/ نیوزویک: ایران با رونمایی از موشک جدید به صورت ترامپ و اسرائیل سیلی زد
پنگوئن های قطب: کبوتر با کبوتر، نتانیاهو با کفتار!
ترامپ ، تایتانیک و توهم صلح جهانی
پارلمان عراق به همه پرسی جدایی اقلیم کردستان رای منفی داد

آرشیو گزارش تصویری
آئین معارفه شهردار منتخب کلانشهر کرج دکتر اصغر نصیری
مراسم سی و هشتمین سالگرد درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی
سفر ظریف به سوچی روسیه
دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر

آرشیو