مشاهده مطلب

      ۲۱ شهریور ۱۳۹۷      ۰             293416      آخرین اخبار, اخبار ویژه, دانشگاه ها   Print This Post

انجمن اسلامی دانشگاه تهران وعلوم پزشکی تهران بیانیه صادر کرد

در واکنش به محرومیت‌ تحصیلی برخی دانشجویان تحصیلات تکمیلی
به این خبر امتیاز دهید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز،  دراین بیانیه آمده است: در آستانۀ آغاز سال تحصیلی جدید، درحالی که در انتظار ایجاد گشایشی در وضعیت و تجدید نظر در احکام سنگین و نامتعارف دانشجویان و بازگشت آنان به کلاس‌های درس به سر می‌بریم. باز هم خبر از محرومیت تعدادی از هم‌کلاسی‌هایمان از حق ادامه‌ی تحصیل می‌رسد و به رغم وعده‌های بسیار دولت‌مردان و مسئولین در چند سال اخیر، مبنی بر باز شدن فضای دانشگاه‌ها و حفاظت از حقوق اولیۀ دانشجویان، هم‌چنان شاهد تداوم رویه‌های نامبارک در برخورد با فعالین دانشجویی هستیم.

در ادامه آمده است : امسال هم عبارت «نقص در پرونده» تنها پاسخی است که پس از احضارها و سؤال و جواب‌های بسیار نصیب تعدادی از رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ارشد شده است.

این بیانیه می افزاید : مگر نه اینکه بر طبق قانون اساسی، حق تحصیل برای همه ی ملت فارغ از هرگونه باور و عقیده به یکسان وجود دارد؟ تا کِی باید شاهد اجرای گزینشی اصول قانون‌اساسی در خصوص حقوق ملت و جمهوریت نظام باشیم؟ به راستی کدام دادگاه صالحی و به استناد کدام قانون این دانشجویان را از حق ادامۀ تحصیل محروم کرده، آنان را برای حضور در دانشگاه فاقد صلاحیت دانسته و تاوان فعالیت دانشجویی و سیاسی را محرومیت از این حق اولیه قرار داده است؟

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران می افزاید: شتاب گیری مجدد سیر امنیتی شدن فضای دانشگاه‌ها، تغییر مرجع برخورد با دانشجویان از وزارت علوم و کمیته‌های انضباطی درون دانشگاه به نهاد های امنیتی چندگانه، دادگاه‌ها و محاکم قضایی، صدور احکام قضایی سنگین مانند حبس‌های طولانی مدت برای دانشجویان ذیل عناوین کلی و مبهم همچون «اقدام علیه امنیت ملی»، «بر هم زدن نظم عمومی» ، «تبلیغ علیه نظام» و مانند آن به صرف فعالیت‌های دانشجویی و درون دانشگاهی، اعتراضات صنفی و مسالمت‌آمیز و همچنین بلاتکلیفی دانشجویان و فعالینی که در انتظار تشکیل و صدور احکام دادگاه‌های تجدید نظر به سر می‌برند، تنها بخشی از مصائبی است که این روز ها جان دانشگاه را بیش از پیش آزرده و رنجور کرده است.

درادامه آمده است : با آن‌که امروز دانشگاه را فاقد عزم و توان کافی برای حفظ استقلال خود و حمایت از دانشجویان می‌بینیم، اما هم‌چنان به تغییر این روندها و بازگشت به فضای مدارا و قانون‌مداری امیدواریم و از همۀ مسئولین از جمله نمایندگان خود در خانۀ ملت، ریاست سازمان سنجش کشور، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس جمهور انتظار داریم که ضمن عمل به وظایف قانونی‌شان، با آزادگی و ایستادگی بر سر استیفای حقوق دانشجویانی که با احکام سنگین قضایی و محرومیت‌های اجتماعی و تحصیلی مواجه گشته‌اند، زمینۀ بازگشت آنان به کلاس‌ها را فراهم کنند و راه را بر گسترش روزافزون نا امیدی در دانشگاه و به تبع آن در جامعه و فراری دادن نخبگان و دانشجویان طراز اول دانشگاه‌ها از کشور ببندند؛ چرا که ما همۀ این دانشجویان منتقد و معترض را فارغ از گرایش‌ها و عقایدشان، از جمله دل‌سوزترین فرزندان این سرزمین نسبت به سرنوشت ایران می دانیم و معتقدیم که حرکت به سوی اصلاح و عبور از شرایط دشوار پیشِ روی کشور، جز با حضور و همراهی همۀ نخبگان و دل‌سوزان آن، میسر نخواهد بود.

انتهای خبر//

منبع، ایرنا

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 

روزنامه آلمانی «زوددویچه» ضمن عذرخواهی برای انتشار کاریکاتوری درباره «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل،«دیتر هانیچ» کاریکاتوریست مزبور را هم اخراج کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان،این کاریکاتور که در نسخه روز سه‌شنبه منتشر شد باعث شد که اتهام یهودستیزی متوجه روزنامه و طراح شود. زوددویچه در واکنش به این اتهام اعلام کرد که این کاریکاتور یک اشتباه بوده است.

در این کاریکاتور نتانیاهو در حالی دیده می‌شد که برنده مسابقه « یورو ویژن ۲۰۱۸ » شده است و در عین حال موشکی که بر روی آن علامت ستاره داوود وجود دارد را در دست دارد و می‌گوید: «سال آینده در اورشلیم (بیت‌المقدس)» همچنین در عبارت Eurovision هم  به جای حرف v از ستاره داوود استفاده شده است.

این کاریکاتور یک روز پس از تظاهرات فلسطینیان در مرز غزه منتشر شد.تظاهرات فلسطینیان در سالگرد روز نکبت (سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی) و در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس برگزار شد. در این تظاهرات، بیش از ۶۰ غیرنظامی فلسطینی به وسیله نیروهای اسرائیلی شهید و شمار زیادی هم زخمی شدند.