مشاهده مطلب

      ۱۹ شهریور ۱۳۹۷      ۰             293357      آخرین اخبار, اخبار ویژه, دانشگاه ها   Print This Post
به این خبر امتیاز دهید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در نشست رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور که صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، گفت:  رسالت اصلی دانشگاه‌ها در اثر فشارها و روزمرگی‌ها با این حربه که در اقتصاد جهانی دانشگاه‌ها کارآفرین هستند در حال فراموشی است. در حالی که ماموریت اصلی دانشگاه‌ها باید آموزش باشد.

وی افزود: دغدغه اصلی دانشگاه‌های امروز در ایران بودجه و امورات روزمره است در حالی که باید به سمت معرفت‌افزایی گام برداریم. در حالی که اندیشه‌های فعلی دانشگاه‌ها تحت تاثیر نسخ کتاب‌های قرضی درشبکه‌های مجازی قرار دارد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در توسعه رشته‌ها و تخصیص هزینه‌ها باید به گونه‌ای حرکت کردیم که دانشمندان ایرانی ناراحت شده‌اند.

سلیمی  افزود: در دانشگاه‌های ایران متاسفانه از کتاب‌های آمریکایی و اروپایی که آنها برای ما نوشته‌اند استفاده می‌شود و در حال استفاده از علوم ابزاری و خاص هستیم که باید فکر اساسی برای این امر صورت گیرد.

وی اظهار داشت: ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان برای نگهداری از استعدادهای ایران هزینه می‌شود در حالی که اگر نگاه به این موضوع صرفا هزینه‌ای باشد دچار مشکل خواهیم شد پس باید نگاه‌ها را تغییر داد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دانشگاه‌ها نیازمند ارتباط ارگانیک و اندام‌وار با دولت در بحث‌های پژوهشی، نیروی انسانی و فکری هستند.

سلیمی گفت: متاسفانه دستگاه‌های دولتی در حال حاضر هیچ نیازی به آموزش عالی و دانشگاه‌ها ندارند چون برای خود مراکز پژوهشی ایجاد کرده و بودجه اختصاصی هم گرفته‌اند که این اشتباه است.

وی گفت: ۲۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه دولتی به پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز آموزش عالی خارج از وزارت علوم در طول سال داده می‌شود که مورد انتقاد دانشگاه‌ها قرار دارد در حالی که اگر دانشگاه‌ها را مراکز اصلی اندیشه‌ورزی و خرد بدانیم با این کار آنها را محصور کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود:‌ هر دانشجوی ورودی جدید در دانشگاه علامه طباطبایی باید یک دوره ویژه مهارت‌افزایی بگذارند و در پایان تحصیلش یک مدرک در کنار مدارک خود داشته باشد که با این کار وی وارد بازار کار خواهد شد. در حالیکه متاسفانه دستگاه‌های دولتی مقاومت زیادی در پذیرش دانش‌آموختگانی که مهارت بالایی از خود دارند، نشان می‌دهد.

سلیمی گفت:‌ ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌ها به دلیل مشکلات بودجه‌ای در حال زمین خوردن است.

وی تصریح کرد: اگر رشد علمی در دانشگاه‌ها به حد اعلا برسد ولی نتوانیم دو شخصیت سیاسی در دانشگاه برای سخنرانی بیاوریم آن موقع سقف را روی سر رؤسای دانشگاه‌ها خراب می‌کنند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت:‌ یک بار برای همیشه تصمیم گرفتیم نیروی انتظامی وارد دانشگاه‌ها نشود که البته نتایج  مطلوب آن را دیدیم ولی باید یک بار برای همیشه هم تصمیم بگیریم که نهادهای قضایی و امنیتی وارد دانشگاه نشوند و در این موضوع از ساختار دانشگاهی استفاده کنیم. این در حالی است که مقام معظم رهبری بارها از آنهایی که مانع از آزاداندیشی در دانشگاه‌ها شده‌اند انتقاد کردند پس باید فضا را برای این مسیر باز کرد.

انتهای خبر/

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 

روزنامه آلمانی «زوددویچه» ضمن عذرخواهی برای انتشار کاریکاتوری درباره «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل،«دیتر هانیچ» کاریکاتوریست مزبور را هم اخراج کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان،این کاریکاتور که در نسخه روز سه‌شنبه منتشر شد باعث شد که اتهام یهودستیزی متوجه روزنامه و طراح شود. زوددویچه در واکنش به این اتهام اعلام کرد که این کاریکاتور یک اشتباه بوده است.

در این کاریکاتور نتانیاهو در حالی دیده می‌شد که برنده مسابقه « یورو ویژن ۲۰۱۸ » شده است و در عین حال موشکی که بر روی آن علامت ستاره داوود وجود دارد را در دست دارد و می‌گوید: «سال آینده در اورشلیم (بیت‌المقدس)» همچنین در عبارت Eurovision هم  به جای حرف v از ستاره داوود استفاده شده است.

این کاریکاتور یک روز پس از تظاهرات فلسطینیان در مرز غزه منتشر شد.تظاهرات فلسطینیان در سالگرد روز نکبت (سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی) و در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس برگزار شد. در این تظاهرات، بیش از ۶۰ غیرنظامی فلسطینی به وسیله نیروهای اسرائیلی شهید و شمار زیادی هم زخمی شدند.