سایز متن   /

سایت تایمز، همه ساله جدیدترین رده‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس کیفیت آموزش چشم‌انداز جهانی، کیفیت و محورهای پژوهش و منابع درآمد صنعتی ارزیابی می‌کند. در آخرین رده بندی ارائه شده از سوی این سایت ۱۸ دانشگاه ایران در فهرست برترین موئسسات آموزشی حضور دارند که ۱۴ دانشگاه رتبه‌ی زیر ۱۰۰۰ را کسب کرده‌اند.

به گزارش استاد نیوز،به نقل از  خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران» با وجود جوانان و اساتید برجسته در دانشگاه‌های برتر کشور تنها ۱۸ دانشگاه ایرانی در فهرست برترین دانشگاه‌های کشور قرار گرفتند که از این میان ۴ دانشگاه رتبه‌ی بالای هزار را کسب کرده‌اند این مسئله برای کشوری مانند ایران که تا چند سال قبل رتبه‌ی دهم در تولید علم را داشت جالب به نظر نمی‌رسد اما همین پیشرفت بسیار اندکی که در سال‌های اخیر داشته اند نیز قابل تقدیر است.

رتبه دانشگاه‌های ایرانی در رده بندی جهان

دانشگاه صنعتی نوشیروانی
دانشگاه نوشیروانی بابل در این رده بندی رتبه‌ی اول را در دانشگاه‌های ایران کسب کرد این دانشگاه در سال ۲۰۱۲ بین رتبه‌های ۲۵۱ تا ۲۷۵ و در سال۲۰۱۳ رتبه ۲۷۶ تا۳۰۰ و و از سال ۲۰۱۴ تا به حال در رده ۳۰۱ تا ۳۵۰ جدول قرار گرفته است.

دانشگاه امیرکبیر
دانشگاه امیرکبیر به‌عنوان دانشگاه دوم برتر ایران در آخرین رده بندی شناخته شد این دانشگاه در سال‌۲۰۱۶ در بین رتبه‌های ۵۰۱ تا ۶۰۰ قرار داشت اما پس از آن از سال ۲۰۱۷ به رتبه‌ی بین رده‌های ۶۰۱ تا ۸۰۰ سقوط کرد

دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه علم و صنعت سومین دانشگاه برتر ایران شناخته شد این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ رتبه‌ی ۴۰۱ تا ۵۰۰ را کسب کرده بود با چند ۱۰۰ پله سقوط طبق آخرین رده بندی در جایگاه ۶۰۱ تا ۸۰۰ قرار گرفت.

دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان چهارمین دانشگاه برتر ایران در سال ۲۰۱۵ رتبه‌ی ۳۵۱ تا ۴۰۰ را کسب کرده بود در سال ۲۰۱۶ رتبه ۵۰۱ تا ۶۰۰ و در آخرین رده بندی در رده‎‌ی ۶۰۱ تا ۸۰۰ را کسب کرد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی یکی دیگر از دانشگاه ایرانی حاضر در این رده‌بندی جهانی است و از سال ۲۰۱۶ تا به حال بین رده ۶۰۱ تا ۸۰۰ دنیا قرار دارد. این دانشگاه در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های آسیا بین ۱۸۱ تا ۱۹۰ جای گرفته است

دانشگاه صنعتی شریف
دانشگاه صنعتی شریف که در ایران از جایگاه ویژه‌ای در نخبه‌پروری دارد، در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ در جایگاه ۳۰۱ تا ۳۵۰ قرار داشت در سال۲۰۱۴ موفق شد رتبه‌ی ۲۵۰ تا ۲۷۵ را کسب کند اما روند افت این دانشگاه آغاز شد به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۵ به رتبه سابق خود یعنی ۳۰۱ تا ۳۵۰ بازگشت و در سال ۲۰۱۶ به رتبه ۴۰۱ تا ۵۰۰ نزول کرد و در حال حاضر در رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰ قرار دارد که بدترین رتبه از سال ۲۰۱۲ تاکنون به شمار می‌رود. این دانشگاه در رده‌بندی آسیایی، در رده‌ ۷۱ قرار گرفته است.

دانشگاه تبریز
دانشگاه تبریز به عنوان هفتین دانشگاه برتر ایران در رده بین ۶۰۱ تا ۸۰۰ قرار دارد.

دانشگاه تهران
دانشگاه تهران است که یکی از معتبرترین دانشگاه‌های داخلی است از سال ۲۰۱۶ پیشرفتی نداشته و در رده ۶۰۱ تا ۸۰۰ دنیا قرار دارد.رتبه این دانشگاه در سطح آسیا بین ۱۸۱ تا ۱۹۰ تعیین شده است.

دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان قدیمی‌ترین مرکز پزشکی ایران با قدمت بیش از ۱۶۰ سال، در سال ۲۰۱۶ در رده بین ۵۰۱ تا ۶۰۰ بود و اکنون در جایگاه ۶۰۱ تا ۸۰۰ دنیا قرار گرفته است.

رتبه‌های ۸۰۰ تا هزار
پنج دانشگاه ایرانی در رتبه ۸۰۰ تا هزار قرار گرفته اند که شامل دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شهید بهشتی (این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ بین رده ۶۰۰ تا ۸۰۰ بود(، دانشگاه‌ شیراز، دانشگاه اصفهان و دانشگاه گیلان می‌شوند

رتبه‌های بالای هزار
تعدادی از دانشگاه‌های ایران نیز رتبه‌های بالای هزار را کسب کرده اند که از جمله آن‌ها می توان به دانشگاه الزهرا از رده‌های، دانشگاه بیرجند، دانشگاه یزد و دانشگاه زنجان اشاره کرد

اما یکی از نقاط قابل تامل درآمدهای صنعتی بوده است، به‌طوری که مثلا دانشگاه صنعتی شریف، در ابتدای سال ۲۰۱۷، شاخص درآمدزایی زیر ۸۵ بوده است در این رتبه‌بندی به ۱۰۰ واحد رسیده است. دانشگاه‌های برتر کشور که در این رتبه‌بندی هستند، این وضعیت را دارند. به هر حال آنچه از آمار ارائه‌شده برداشت می‌شود یک تغییر قابل توجه در سیاست‌های کلان دانشگاه‌ها از «مقاله محور» بودن به «صنعتی شدن» و درآمدزایی است که اگر این آمار به درستی منتشر شده باشد، یک موفقیت برای دانشگاه‌ها می‌توان نام برد.

منبع: «خبرنامه دانشجویان ایران»

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. ناشناس

    این رتبه بندی ها در سالهای اخیر دارن عملا به حالت واقعی نزدیک میشن و به جای توجه به برند و اسم دانشگاه، به کیفیت اون دانشگاهها بی غرض نگاه میکنن. اصلا یکی از دلایل فرار مغزها از دانشگاه شریف به خاطر کیفیت بد این دانشگاه و سخت گیریهای مستبدانه و استاد محورانه و حضور باندهای مافیایی و جنگ داخلی بین اونها بوده است. انتخاب این دانشگاه توسط دانشجویان نه نشانه خوب بودن این دانشگاه، بلکه نشاندهنده آن چیزی است که در جامعه به عنوان برند و شهرت این دانشگاه در سالهای قبل بوده است. ولی اغلب دانشجویان این دانشگاه پس از گذراندن یک مقطع در این دانشگاه با حقایق تلخی آشنا خواهند شد که فرار را به ماندن ترجیح می دهند چون به اشتباه فکر میکنند که اگر این دانشگاه، دانشگاه اول ایران است وای به حال بقیه دانشگاهها. و این خود عامل اصلی فرار نخبگان از ایران می شود که باید توسط افراد مطلع و مشاوران انتخاب رشته این حقایق تلخ به مردم اطلاع رسانی شود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
حماسه غرورافرین مردم تهران در وداع با شهید بی سر،محسن حججی
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد

آرشیو کاریکاتور
رشوه سعودی‌ها بابت سخنان ضد ایرانی ترامپ !
جغرافیای پولی ترامپ!
رفتار ترامپ در برابر برجام، نشانه شکست آمریکاست!
شروع به کار پلیس دوچرخه‌سوار در آینده نزدیک

آرشیو گزارش تصویری
دیدار جمعی از نخبگان جوان با رهبر انقلاب
افتتاح نمایشگاه تلکام با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
تصاویر هوایی از خسارات آتش سوزی در کالیفرنیا
افزایش قیمت نفت بعد از اظهارات جنجالی ترامپ

آرشیو