سایز متن   /

بیماری‌ها و آفات گیاهی و علفهای هرز از جمله عوامل زنده و بیماریهای فیزیولوژیک از جمله عمده‌ترین عوامل تقلیل محصول و یا نابودی گیاهان بشمار می‌روند.

نرگس حاتمی مدرس بیماری شناسی گیاهی دانشگاه پیام نور کرمان در خصوص این رشته به خبرنگار استادنیوز گفت: گیاه‌پزشکی شاخه‌ای از علوم مرتبط با کشاورزی است که به جمع آوری دانش و اطلاعات مربوط به عوامل بیماری زا گیاهی و بیماری های گیاهی و مدیریت یا کنترل بیماری‌های گیاهی می پردازد.

 

وی افزود: بیماری‌ها و آفات گیاهی و علفهای هرز از جمله عوامل زنده و بیماریهای فیزیولوژیک که ناشی از کمبود مواد مورد نیاز گیاه و خسارات ناشی از شرایط جوی نامناسب عمده‌ترین عوامل تقلیل محصول و یا نابودی گیاهان بشمار می‌روند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اذعان داشت: حدود ۱۰ سال است که بر روی بیماری های گلخانه های کرمان مشغول به کار می باشد و مقالات و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام گرفته است.

 

وی افزود: طی تحقیقادتی که بر روی بیماری های گلخانه ها انجام شده است مشخص شد که حدود ۶۰% از گلخانه های کرمان به بیماری‌های قارچی آلوده‌اند که در برخی موارد از سم های با دوز بالا و نامناسب برای آنها استفاده می گردد.

 

نرگس حاتمی افزود: طی تحقیقاتی که انجام شده است بیش از ۵ گونه قارچ برای اولین بار از ایران  گزارش داده شده و ثبت شده است و همچنین ۱۰ مقاله ISI ، و ۱۷ مقاله داخلی و همایشی و ۴ طرح تحقیقاتی انجام گردیده است.

 

وی ادامه داد: معمولا در آزمایشگاه امکان کنترل بیولوژیک وجود دارد و  پس از شناسایی و کنترل بیولوژیک باکتری های مفید از آنها برای مقابله با قارچ های مضر استفاده می شود. در حقیقت استفاده از میکرواورگانیسم های زنده علیه میکرواورگانیسم های زنده مضر را کنترل بیولوژیک می‌نامیم.

 

وی همچنین گفت: طی سال های گذشته به بررسی و مقایسه سم‌های بیولوژیک و سم‌های شیمیایی پرداخته تا از لحاظ آماری قدرت کنترل کنندگی آنها مشخص شود. مقالات مربوط به این تحقیقات منتشر شده و تاثیر آنها در آزمایشگاه به اثبات رسیده است اما برای سنجش تاثیرگذاری آنها در مزارع و گلخانه ها احتیاج به مطالعات تکمیلی وجود دارد.

 

وی همچنین به اهمیت خرما در استان کرمان اشاره کرد و گفت: به همین خاطر تحقیقاتی بر روی قارچ های بیماری زای خرما صورت گرفته است و نتایج آن نیز به صورت مقاله منتشر گردیده. بعلاوه تحقیقات دیگری نیز بر روی قارچ های خاک‌زی چغندر و آلودگی های قارچی در سیلوهای گندم نیز در حال انجام است.

 

این مدرس دانشگاه که به عنوان پژوهشگر برتر اساتید پیام نور سال ۹۲ انتخاب شده است تحقیقات دیگری را نیز در این زمینه انجام داده است که به تدریج منتشر خواهد شد.

 

انتهای پیام/

۱۲/۹۴۰۹۲۲/۳

بازدید کننده گرامی : شما هم اکنون این خبر را در شبکه خبری تحلیلی استادنیوز مشاهده میکنید

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

آرشیو چند رسانه ای
حماسه غرورافرین مردم تهران در وداع با شهید بی سر،محسن حججی
مافیای داروی ایران کیست؟/ طب سنتی در کشورهای پیشرفته
دروغ جهانگیری درباره احمدی نژاد/ دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را کجا برد؟
فقدان تخصص در شورای شهر؛ مدیریت شهری نیاز به تخصص جامع دارد

آرشیو کاریکاتور
رشوه سعودی‌ها بابت سخنان ضد ایرانی ترامپ !
جغرافیای پولی ترامپ!
رفتار ترامپ در برابر برجام، نشانه شکست آمریکاست!
شروع به کار پلیس دوچرخه‌سوار در آینده نزدیک

آرشیو گزارش تصویری
دیدار جمعی از نخبگان جوان با رهبر انقلاب
افتتاح نمایشگاه تلکام با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
تصاویر هوایی از خسارات آتش سوزی در کالیفرنیا
افزایش قیمت نفت بعد از اظهارات جنجالی ترامپ

آرشیو